Yildiz Tilbe

At A Glance

Yıldız Tilbe is a popular contemporary artist, whose music can be variously described as Turkish pop, arabesque, and Turkish folk music, and often a combination of all of these.
Biography

Yildiz Tilbe was born in Izmir in 1966. A chance meeting with Sezen Aksu at a night club where she sang opened the doors to her musical career. She released her debu album "Delikanlim" in 1994. Her subsequent albums are "Dillere Destan" (Such A Beauty) in 1995, "Askperest" (Love Addict) in 1996, "Salla Gitsin Dertleri" (Throw Worries Out Of The Window) in 1998, "Gülüm" (Sweetie) in 2001, "Sevdiğime Hiç Pişman Olmadım" (Je Ne Regrette Rien) and Yıldız'dan Türküler (Forlk Songs from Yildiz) in 2004, Papatya Baharı (Spring of Flowers) in 2005, Yürü Anca Gidersin (Go Away Jerk) in 2006.
Biography in Turkish

1966 yilinda Izmir'de dogan Yildiz Tilbe'nin 1991'de bir gece kulübünde çalışırken Sezen Aksu ile tanışması kariyeri için bir dönüm noktası oluşturmuştur. Bir dönem boyunca yardımcı ses sanatçısı olarak çalışmış, ve pek çok diğer sanatçı ile işbirliği içinde projeler gerçekleştirmiştir. 1994'de piyasaya sürülen Delikanlım albümü ile başarıyı yakalamış ve bu albümü pek çok diğer sükse izlemiştir. Kişisel hayatının dalgalanmaları ve bir dönem yaşadığı uyuşturucu sorunu sanatçıyı yıkmamış, aksine son dönemlerde daha güçlü olarak sevenlerinin karşısına çıkmasına yol açmıştır. Türkiyenin en önemli sanatçılarından biri. Milyonlarca hayranı olan güçlü sanatçı yaptığı eserlerle müzikseverlerin müzikal zevkini geliştirmektedir. Pop müziğin en önemli seslerinden olan Tilbe, arabesk müzikte de kendini ıspatlamıştır.

1994 yilinda çikardigi ilk albümü "Delikanlim" ve albümle ayni adi tasiyan parça o senenin en büyük hiti oldu. Ondan sonra yayinladigi Dillere Destan (1995) albümü de iyi elestiriler aldi ve çok satan bir albüm oldu. Yildiz Tilbe ilerleyen yillarda sirasiyla "Askperest" (1996), "Salla Gitsin Dertleri" (1998) ve "Gülüm (2001) adli albümleri çikardi. 2004'te Sevdiğime Hiç Pişman Olmadım ve Yıldız'dan Türküler, 2005'te Papatya Baharı, 2006'da Yürü Anca Gidersin albumleri cikti.

Source: http://www.turkish-music.net/yildiz_tilbe.htm