Kuba Sienkiewicz urodził się 24 listopada 1961 roku w Warszawie. Od dzieciństwa zafascynowany był twórczością Kazimierza Grześkowiaka, Tadeusza Chyły i... Kabaretu Starszych Panów. Kuba Sienkiewicz swoje pierwsze bluesowe utwory stworzył w latach licealnych.
Inspirował się dokonaniami takich artystów, jak Jacek Kaczmarski, Jan Kelus, Wały Jagiellońskie oraz audycji radiowych Marii Jurkowskiej, Wojciecha Manna i Jana Chojnackiego (popularny "Bielszy odcień bluesa"). Strajki lat 1980-81 były pierwszymi okazjami do publicznych występów dla studiującego wtedy Kuby. Kolejne lata to szereg występów w klubach, mieszkaniach, nawet parafiach i próby zarejestrowania solowych utworów.
Sienkiewicz równolegle z karierą muzyka prowadzi praktykę lekarską jako neurolog. Ukończył studia na Akademii Medycznej w Warszawie i odebrał dyplom lekarza medycyny w 1986 roku.
Neurologię wybrałem dopiero pod koniec studiów - wyjaśnia w wywiadzie dla "Gazety Piaseczyńskiej" - Zawsze uważałem, ze medycyna daje ogromną wiedzę ogólną. Kontakt z pacjentem to tylko jedna z możliwości. Właściwie nie wiem dlaczego zdecydowałem się na neurologię. Chyba pod wpływem wakacyjnych praktyk przed ostatnim rokiem. Wydaje mi się, że szukałem czegoś pomiędzy psychiatrią i ortopedią.
Jako neurolog zajmuje się zaburzeniami ruchowymi, głównie chorobą Parkinsona - pracował w Klinice Neurologicznej AM w Warszawie, następnie w Poradni Schorzeń Pozapiramidowych. W 1990 roku zakończył specjalizację I stopnia z neurologii.
Mam dwa zawody: estrada i medycyna - odpowiada w wywiadzie dla "Gazety Studenckiej" UW pytany o to, jak godzi muzykę z zawodem lekarza. - Obydwie rzeczy są bardzo przyjemne i ciężko jest zrezygnować z jednego albo drugiego. Chociaż uważam się za człowieka estrady, więcej czasu zajmuje mi działalność lekarska. Dyżury, wizyty u pacjentów to jest dzień powszedni, muzykowanie jest od święta.
Od początku muzycznej kariery porusza się na polu zarówno piosenki aktorskiej, jak i stylistyki rockowej. W 1986 roku zaczął grać na gitarze w zespole Niepodległość Trójkątów. Rok później powstało grające mieszaninę rocka i ska Miasto. Jednak prawdziwą karierę muzyk rozpoczął wraz z powstaniem zespołu Elektryczne Gitary w 1990 roku.
Elektryczne Gitary powstały z przekształcenia zespołu Miasto - Rafał Kwaśniewski i Piotr Łojek zaproponowali Kubie posadę wokalisty i lidera, całości dopełnił Marek Kanclerz na perkusji. Debiutancki album formacji z 1992 roku - "Wielka Radość" okazał się wielkim przebojem, promowanym przez hit "Jestem z miasta". Do dziś kapela wydała sześć albumów studyjnych i dwa koncertowe i jest sztandarowym polskim zespołem rockowym.
Solowa kariera Kuby rozwijała się równolegle do działalności Elektrycznych Gitar. W indywidualnych dokonaniach Sienkiewicza wspomagają Zbigniew Łapiński, Jacek Wąsowski i Andirej Owczynnikow. Artysta wykonuje piosenki Elektrycznych Gitar podczas solowych występów i vice versa. Pierwsza płyta Kuby Sienkiewicza ukazała się w 1994 roku pod tytułem "Od morza do morza" - znalazły się na niej utwory autorstwa zarówno samego artysty, jak i idoli z lat młodzieńczych - Jacka Kleyffa czy Jana Kelusa. Następny longplay z 1998 roku był w całości złożony z utworów Kleyffa - "Źródło".
W roku 1997 Kuba razem z Elektrycznymi Gitarami skomponował muzykę do komedii Juliusza Machulskiego "Kiler". Film okazał się strzałem w dziesiątkę, a promujący go utwór "Kiler" stał się jednym z największych przebojów roku. Autorem przeważającej większości ilustrujących dzieło piosenek jest Sienkiewicz. Skomponował też wspólnie z zespołem muzykę do "Spony" oraz drugiej części przeboju Machulskiego - "Kiler-ów 2-óch" (1999 rok). Zagrał też drobne role aktorskie w filmach: "Chłopaki nie płaczą" i "Poranek kojota".
W 2001 roku ukazała się charytatywna płyta Sienkiewicza - "Kup pan cegłę", nagrana dla Amnesty International. W tym samym roku artysta stworzył ścieżkę muzyczną do kolejnego filmu - "Kariera Nikosia Dyzmy" Jacka Bromskiego. "Powrót Brata" z 2003 roku to ostatnia studyjna płyta Sienkiewicza wydana w zwykłym obiegu. Następne dwie pozycje - "Fikcja Solo" z 2004 i "Plaga" z 2005 - to wydane na wolnej licencji zbiory plików mp3 do pobrania z oficjalnej strony artysty za darmo.
- Prezentowane tu utwory obarczone są dużą dozą eksperymentu formalnego. Tym bardziej więc, nie chciałem rozmawiać z jakimkolwiek wydawcą, by go przekonywać, że świetnie zrobi, jeśli mi to wyda - wyjaśniał wokalista na stronie internetowej przy okazji premiery "Fikcji Solo". Życzę miłego słuchania. Ciekaw jestem sam, co z tego wyniknie.
Od czasu założenia mojej strony internetowej, mam taki zwyczaj udostępniania i rozpowszechniania nowych piosenek w formie surowej - dodał przy wydaniu "Plagi".
Artysta regularnie współpracuje też ze sceną kabaretowo-muzyczną, konkretnie ze "Śmietanką łowicką" i "Sceną kabaretową" Marka Majewskiego. Pisze też felietony, m.in. dla "Charakterów", "Muzy", "Wziernika" czy "Primum Homo". Jako neurolog jest członkiem Movement Disorder Society, wydaje też poradniki dla osób z zaburzeniami ruchowymi. W latach 2002-2006 był wiceprezesem Rady Programowej regionalnego "Radia dla Ciebie". Jest też przewodniczącym Rady Polskiej Fundacji Muzycznej.
W drugiej połowie pierwszej dekady XXI wieku, wyjawił że zaprzestaje działalności solowej, aby poświęcić się w większym stopniu powołaniu medycznemu. Nie przestał jednak nagrywać i koncertować z Elektrycznymi Gitarami.
Source: http://muzyka.wp.pl/aid,1940,title,Kuba-Sienkiewicz,artysta_biografia.html?ticaid=1c908